Orchideu môžete kúpiť za pár eur v každom nákupnom centre. Často sa však stane, že sa netešíte z rozkvitnutej a zdravej kvetiny veľmi dlho. Stačí si pritom naštudovať zopár pravidiel, držať sa ich a orchidea sa vám odvďačí svojou krásou. Možno neviete, že existuje až 30 tisíc druhov orchideí, ktoré nájdete po celom svete. Ide o prispôsobivú rastlinu a aj preto sa udomácnila i u nás. Vo voľnej prírode však ide o akýsi parazit, odborne sa takéto rastliny nazývajú epifytické t.j. rastú na iných stromoch (hlavne v ich korunách) alebo rastlinách. Koreňmi získava orchidea vlahu z kôry a vzduchu.
Po zakúpení kvetiny ju iste nepresádzajte. Musí rásť v priesvitnom kvetináči s otvormi naspodku, či po stranách. Pre rastlinu je vhodné svetlé miesto, ale nie na priamom slnku, ktoré by mohlo kvet spáliť. Veľmi dobre sa jej bude dariť v priestoroch orientovaných na východnú stranu. V zimných mesiacoch sa ju snažte umiestniť čo najbližšie k oknu, pretože vo svojom prirodzenom tropickom prostredí je zvyknutá na svetlo až 16 hodín denne.
Izbová teplota je pre kvetinu ideálna, cez deň sa môže pohybovať v rozpätí 20 až 28 °C, v noci o niečo nižšie. Takisto myslite na dostatočnú vlhkosť vzduchu. Ako sme spomínali črepník je pre orchideu dôležitý tak ako aj substrát. Rastlina má mäsité korene, ktoré jej zabezpečujú výživu. Sú ak špongia, ktorá nasaje vodu i živiny z okolitého prostredia. Kvetina je zasadená v substráte z kôry stromov, štrku, či kamienkov. V takomto prostredí by ste ju mali nechať a v žiadnom prípade ju nepresádzať do zeminy. Kvetináč by mal byť plastový, s otvormi, aby mohli korene dýchať a mali dostatok svetla. Ak sa vám nepáči dizajnovo, môžete ho vložiť do iného, väčšieho, ale stále s dostatkom cirkulácie vzduchu.
Nikdy nezalievajte orchideu veľmi často, znesie viac sucho ako prebytočnú vlahu. Najlepšie je naliať vodu na dno kvetináča a nechať rastlinu ponorenú vo vode dve až tri hodiny, následne prebytočnú vlahu vylejte. Tento proces opakujte raz týždenne. Nezabúdajte aj na hnojenie. Vhodné je hnojivo pre orchidey, ktoré je treba aplikovať raz za mesiac počas aktívnej fázy rastliny. Ak chcete kvetinu zastrihávať, nikdy nesiahajte do zelených častí. Zastrihávajú sa len suché časti koreňov alebo listov.