Možno ste v poslednej dobe zaregistrovali rôzne správy o takzvaných živých trávnikoch. Možno si hovoríte, že tráva je živá, takže každý trávnik spĺňa požiadavku „živosti“. Ono to ale nie je úplne tak. Anglický trávnik je pre prírodu to isté ako púšť. Ide o monokultúru, ktorá je v prírodnom ekosystéme absolútne neprirodzená a nežiaduca. Omnoho lepším riešením sú trávniky, v ktorých rastie aj, nami tak nenávidená, burina. Možno ste o tom nevedeli, ale nič ako burina neexistuje. Každý kvet a každá rastlina má v prírode svoje miesto, a preto by ste si pre ne mali nájsť miesto i vy, a to priamo na vašom pozemku. urobíte veľkú vec pre životné prostredie a taktiež pre seba, pretože takéto trávniky potešia telo i ducha.
Ako založiť živý trávnik
Založenie živého trávnika nie je nič ťažké. Pomedzi, už existujúcu trávu, vysejte semená lúčnych kvetov. Tie dostanete v každom druhom internetovom obchode so semenami. Druhým spôsobom je, že sa o svoj trávnik prestanete na istú dobu tak prehnane starať a vytrhávať každú rastlinku, ktorá nie je trávou. Prvý spomínaný spôsob, je však omnoho rýchlejší, efektívnejší a taktiež môžete do vysokej miery ovplyvniť to , čo vám na pozemku bude rásť. Lúčne kvety bude asi len málokto označovať za burinu, že?
Ako sa o trávnik starať
Najlepšia starostlivosť o živý trávnik vyzerá tak, že sa o neho budete starať čo najmenej. Môžete ho pokojne kosiť. Je logické, že na svojom pozemku nechcete mať trávu po kolená. To by ste svoju záhradu naozaj nemohli veľmi využívať. S kosením to však netreba preháňať. Kým má tráva a kvety do desať až pätnásť centimetrov, je všetko v poriadku a svoj pozemok môžete taktiež využívať takmer bez obmedzení. Samozrejme, ak nechcete hrať golf. Kosenie realizujte maximálne dvakrát za mesiac, lepšie je však iba jedno kosenie v priebehu tridsiatich dní.