Postrach živých plotov vijačka krušpánová

Vijačka krušpánová je malý nenápadný motýlik, ktorý napáda žive ploty, konkrétne rôzne druhy krušpánov. Na Slovensku sa problém s týmto škodcom objavil len niekoľko rokov dozadu. Predpokladá sa, že sa ku nám dostala spolu s mladými sadenicami krušpánov. Vijačky sa u nás udomácnili veľmi rýchlo a majitelia týchto rastlín, prišli počas roka o desiatky jedincov. Krušpány pritom patria ku kríkom, ktoré nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, postreky, či hnojenie. Žijú si takpovediac vlastným životom.
 
housenka

Samotný problém nespôsobuje dospelý motýľ, ale ako pri väčšine škodcov, jeho húsenice. Samička nakladie vajíčka do hustého porastu krušpánu a po ich vyliahnutí sa začínajú živiť jeho listami. Keďže ide o husté kríky, neraz si tohto votrelca nemusíme vôbec všimnúť. Ak sa húsenice vyliahnu v jeho strede, je dosť možné, že ho celý zožerú z vnútra, na čo prídeme až vtedy, keď sa dostanú ku jeho krajom. Vyliahnuté húsenice sú schopné skonzumovať neskutočné množstvo listov. Tento proces môže niekedy trvať ozaj iba pár dní. Problémom je aj to, že z nich vyrastú dospelé motýle a celý proces s kladením vajíčok sa opakuje odznova.
 
Ak teda máte na svojej záhrade krušpány, mali by ste ich pravidelne a hlavne dôkladne kontrolovať. Prítomnosť vijačky zistíte tak, že lístky budú obalené malými pavučinkami. Všimnúť si môžete tiež tmavé výtrusy, alebo samotné zelené húsenice s čiernymi pásikmi. Čím skôr tento problém odhalíte, tým máte i väčšiu šancu na záchranu porastu krušpánov.

motýl
 
Jediný spôsob, ktorým sa môžete pokúsiť o záchranu vašich rastlín, je bohužiaľ iba chemický postrek. Zatiaľ ešte nikto neprišiel na prirodzenú ochranu pred týmto škodcom. Na trhu existuje viacero prípravkov. Najlepšie je, ak siahnete po takzvaných požerových jedoch. Po tom, ako ich húsenicu skonzumujú, uhynú. Tieto prípravky sú väčšinou určené iba na tento druh škodca, takže neublížia vám, rastline, ani inému užitočnému hmyzu.